مراسم رونمایی از ” شبکه بهینه کاوی ایران ” توسط وزیر صنعت ، معدن و تجارت

روز ۳۱ اردیبهشت ماه همزمان با برگزاری آیین بزرگداشت روز ملی بهره وری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی " شبکه بهینه کاوی ایران " توسط وزیر محترم صنعت ، معدن و تجارت آقای مهندس نعمت زاده در حضور جمعی از از مدیران و مقامات بلندپایه و صاحب نظران رسما افتتاح شد.

شبکه بهینه کاوی ایران با معرفی فعالیت های گسترده انجام شده در زمینه اندازه گیری مقایسه و تجزیه و تحلیل شاخص های مالی ، اقتصادی و بهره وری به شبکه جهانی بهینه کاوی (بنچ مارکینگ) و پذیرفته شدن عضویت گروه پارسیان هوشمند به عنوان نماینده کشور ایران در شبکه جهانی بهینه کاوی فعالیت خود را به مدت بیش از یکسال آغاز نموه است.این شبکه از طریق عضویت در شبکه جهانی بهینه کاوی با بیش از ۲۹ کشور دیگر در ارتباط بوده و امکان تبادل اطلاعات با سازمان های فعال در سایر کشورها را نیز فراهم آورده است.

علاوه بر آن امکان مقایسه شاخص های عملکردی با شرکتهای برتر در سطح منطقه و یا جهانی و همچنین استانداردهای بین المللی وجود دارد. شبکه بهینه کاوی ایران با تهیه ابزار پایگاه داده ،اطلاعات عملکردی شرکت های بزرگ در جهان ،فرصت مقایسه و تحلیل فاصله شرکت های ایرانی را با نمونه های مشابه خارجی مهیا کرده است.این شاخص ها در تمامی حوزه ها مانند تولید، سهم بازار، شاخص های بهره وری؛ رضایتمندی ، عملکرد داخلی، ترکیب محصولات و … می باشد.

این شبکه هم اکنون با داشتن اطلاعات عملکردی بالغ بر ۱۳۰۰ بنگاه اقتصادی در بیش از ۵۲ گروه صنعتی و خدماتی، امکان مقایسه آنلاین بیش از ۱۲۰ شاخص عملکردی مالی با شاخص های رقبا، میانگین صنعت و بهترین در صنعت از سال ۸۲ تا ۹۱ را فراهم آورده است که اسامی بنگاه های قابل مقایسه به پیوست آمده است.

شبکه بهینه کاوی ایران با همکاری مرکز بهره وری و کیفیت آمریکا (APQC) این امکان را به وجود آورده تا بنگاه های اقتصادی داخل کشور به پایگاه عظیم داده های مرکز بهره وری و کیفیت آمریکا (APQC) متصل شده و خود را به استانداردهای بین المللی ، استاندارد صنعت و…فرآیند مقایسه نماید.پایگاه داده مرکز بهره وری و کیفیت آمریکا (APQC) حاوی ۱۲۰۰ شاخص عملکردی در ۷ فصل کلی بوده که تمامی ابعاد سازمان را پوشش می دهد، بزرگ ترین و موفق ترین بنگاه های اقتصادی هر ساله اطلاعات عملکردی خود را به این پایگاه داده می افزایند و خود را در سایرین سطح خود می آزمایند.

یکی دیگر از خدمات شبکه بهینه کاوی ایران برگزاری دوره های رسمی تربیت کارشناس بهینه کاوی (Benchmarking) سطح ۳ در هر ماه است که هدف از برگزاری دوره ها این است که شبکه ای از افراد متخصص را در سطح کشور داشته باشیم که این کارشناسان بتوانند قضیه بنچ مارکینگ را در داخل شرکت ها پیاده سازی کنند.

در ضمن افرادی که گواهینامه این دوره را در اختیار داشته باشند به مدت یکسال عضو حقیقی شبکه بهینه کاوی ایران شناخته می شوند.

logo-samandehi